Довготривале використування автомобіля на українській реєстрації в Польщі

 

В Польщі серед українців постійно йде дискусія, коли і що потрібно робити з українськими водійським правами та українською реєстрацією автомобіля. В цьому пості розповім про наш досвід.

Теорія

Реєстрація автомобіля

Загалом є закони ЄС, які регулюють  обов’язок перереєстрації та розмитнення закордонного транспортного засобу який був ввезений більше ніж на 6 місяців у країну ЄС. Не знаю чому, але в Польщі не дуже контролюють це питання. Дуже рідко хтось на таке йде. Виключенням можуть бути власники нових авто або фанатики, які не хочуть прощатися зі своїм залізним другом. У всіх інших випадках  вигідніше продати авто в Україні і купити в Європі подекуди навіть щось краще.

Водійські права

Згідно з польськими законами іноземцям (з країн поза ЄС), які перебувають більше 180 днів, потрібно подати документи на зміну водійських прав на польські по спрощеній процедурі або просто здати на нові польські права.

Процедура заміни є досить проста.

Документи:

  • Одне фото
  • Переклад водійських прав на польську
  • Оплата 100,50 зл
  • Приписка (мельдунок) мін на 3 міс

Складності, а власне проблеми, є лише з терміном очікування. Все дуже залежить від країни і навіть від регіону. По Україні термін очікування підтвердження твід 1 до 6 міс. Детальніше про процедуру можна знайти на сайті міської ради міста. Ось, наприклад, як у Вроцлаві . Такі водійські права дають змогу керувати автомобілем на території цілого ЄС.

prawa-jazdy
Зразок водійського посвідчення в Польщі

Якщо все ж потрібно виїхати в країни поза ЄС, є можливість виготовити додатково водійські права міжнародного зразку, які видаються на термін до 3 років. Вони є двох видів згідно Віденської та Женевської конвенцій. Україна входить у перелік країн згідно Віденської конвенції. Детальніше можна знайти на сайті послуг для громадян Польщі.

1949 Geneva
Женевська конвенція
1968 Wien
Віденська конвенція

Наш досвід з автомобілем

Передісторія

Хто не знає, ми приїхали в Польщу 15 березня 2014 року. Це власне і був останній перетин українсько-польського кордону нашим автомобілем, який на українській реєстрації.

Протягом цього терміну було дві фіксації перевищення швидкості (жовтий радар і яскраве фото). Були декілька штрафів за паркування (були усі оплачені). Ну і загалом можливо ще щось було, але як то кажуть історія умалчіваєт.

Перетин кордону

У липні 2017 року  (майже 3,5 роки від останнього перетину кордону) ми перетинали кордон з Польщі в Україну. Чесно кажучи, трохи  переживав і думки були різні. Особливо  за  фіксації перевищення швидкості, які були не відомо коли і не відомо, що з ними.

Той день настав.  Ми під’їхали до кордону. А були ми у виграшній ситуації, оскільки їхали з нашою Леєю, якій на той момент було 3 тижні. Проїхали всі черги і заїхали прямо до працівника митниці.  Зразу почали проситися  без черги, бо в нас в машині дуже важлива людина, яка не буде чекати і в будь-який момент може закатати скандал.  Нас звичайно пропустили.

Під’їжджаємо ми до місця, де сидять всі ті страшні пані і пани. Підходить до нас одна пані і каже: “Якого милого ви тут без черги?”. Я їй пояснюю і показую на задні сидіння. Вона через вікно подивилися і без питань нас прийняла. Взяла наші документи. У Леї були лише свідоцтво та “білий паспорт”, про які я писав в цій статті. Крім цього мали свідоцтво про одруження під рукою, бо ми з  дружиною на різних прізвищах.Тут в мене промайнула думка про штрафи, пеню за 2 роки і т.д.. Тут появляється та сама пані і з ніяким лицем йде до машини. Я навіть не зауважив чи має вона паспорти чи ні. Відкриваю вікно, а вона без емоційним лицем каже: “Proszę bardzo. Do widzenia”.  Був ошарашений і сам не повірив, що все пройшло без проблем. Видавлюю зі себе: “Dziękuję bardzo” і поїхав далі.

Далі нас чекала українська митниця. Там як завжди. Як тільки всі переїжджають впорядковану польську митницю у них немов вселяється якесь невідоме хаосне створіння. Хто як хотів, так і їхав.

На самій митниці все немов завмерло. Власне від самого кордону і протягом цілого перебування в Україні не покидала думка, що мене не було 3 дні, а не 3 роки.  Майже та сама картинка.

І тут мене осінило. Я побачив те, чого не бачив до цього. Тільки в нас замість однієї людини працює цілих 4.

№1 – видає талончик і рахує к-сть людей в автомобілі

№ 2 – паспортний контроль

№ 3 – митний контроль

№ 4 – забирає талончик

Питання для мене дуже просте. Для чого талончики і для чого розділяти митний і паспортний контроль. Чому на польській стороні це все робить одна особа? Питання з розряду риторичних, “але маємо те що маємо”.

Сам перетин кордону був схожий до польського. Об’їжджаємо нагло усі черги, питання “Чого приперлися без черги”,  кивок на заднє сидіння і тут ми вже на дипломатичній лінії перетину.  Все було досить банально і просто. Лише на митному контролі, після передачі документів у будку, відкривається вікно і звідти лине одне запитання: “А ви шо останній раз кордон перетинали только в 2014 году?”. На моє “так”, віддають документи і ми виїжджаємо в напрямку рідного Тернополя.

Висновок

Як підтвердилися моя інформація, ніякі штрафи за відсутність переєстрації відсутні. Чи буде так завжди невідомо. І я розумію, що деякою мірою порушую закон, але на практиці всім на це байдуже. Така сама ситуація зі штрафами. Вже давно чув, що у Європі навіть не заносять у систему дрібні порушення у систему, бо далі їхньої системи інформація нікуди не йде. Звичайно в різних країнах по-різному.  Тому рекомендую і заохочую усіх дотримуватися законів і не нехтувати такою своєрідною безкарністю.

Буду вдячний за коментарі та пошерення. Також не забувайте підписуватися на оновлення блогу.

Введіть адресу електронної пошти, щоб підписатися на цей блог і отримувати сповіщення про нові записи електронною поштою.

One thought on “Довготривале використування автомобіля на українській реєстрації в Польщі

  1. Сповіщення: Народження дитини та документальні формальності в Польщі – lashkevych.com

Залишити коментар

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.